صفحه اصلی خبر خبر شماره :62662
عربستان با خرید مالکیت جزایر مصری همپیمان مصر در توافق صلح با اسرائیل شده است/غرب آسیا شاهد شکل گیری ائتلاف شوم "مصر-عربستان- ترکیه و اسرائیل" است 13:47 | 12\02\1395

تحلیلگر برجسته کانادایی: غرب آسیا شاهد ائتلاف چهارجانبه و شوم میان مصر، عربستان، ترکیه واسرائیل است که پیامدهای نامبارکی برای کشورهای منطقه بویژه فلسطین خواهد داشت."اریک والبرگ" روزنامه نگار و تحلیلگر برجسته کانادایی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) با اشاره  به توافق اخیر عربستان سعودی و مصر بر سر انتقال جزیر تیران و صنافیر ومنافع رژیم صهیونیستی در این توافق گفت : جزیره تیران به طور استراتژیکی در تنگه باریک میان خلیج عقبه و دریای سرخ واقع شده است. این جزیره بخشی از پارک ملی راس المحمد است که در سال 1983 از سوی دولت مصر به عنوان منطقه حفاظت شده  حیات وحش اعلام شد. از طرفی تنگه تیران تنها راه دسترسی اسرائیل از خلیج عقبه به دریای سرخ است و به همین دلیل محاصره تنگه تیران از سوی مصر در 1967 بهانه اسرائیل برای شروع جنگ 6 روزه شد.

وی ادامه داد : همچنین سابقه اسرائیل در تصرف جزیر تیران جدا از اشغال این جزیره در طول سال های 1967 تا 1982 پس از جنگ 6 روزه، به تصرف این جزیره در جریان بحران سوئز در سال 1956 نیز باز می گردد. در این جزیره در حال حاضر تنها نظامیان مصری، نیروهای چند ملیتی و ناظران سازمان ملل سکونت دارند. توافق اخیر خشم مصری ها را به همراه داشته است، مصری هایی که هزاران نفر از آنها با وجود سخت گیری های خشونت آمیز علیه تظاهرات ها از سال 2013 به سطح خیابانها آمده بودند.

والبرگ گفـت : انتقال این جزیر بخشی از برنامه ساخت پل از عربستان سعودی به مصر نیز است. این توافق در پی دیدار پنج روزی ملک سلمان به قاهره و امضای 20 توافق نامه با السیسی به دست آمد.

وی با بیان اینکه در این شرایط نگرانی اسرائیل، عبور آزادانه از میان این تنگه است که البته پیمان صلح میان اسرائیل و مصر در سال 1979، این موضوع را تضمین می کند تصریح کرد :  اینکه تغییر مالکیت این جزیره برای اسرائیلی ها خوب باشد یا خیر مشخص نیست ولی این توافق به معنی کنترل بیشتر سعودی ها بر این جزیره است. اگر السیسی با داد و ستد حاکمیت مصر به ازای پول سعودی ها خوشحال است، پس این موضوع از دیدگاه اسرائیل نیز مشکلی ندارد، چراکه انتقال این جزیره به ریاض، این امتیاز را به همراه می آورد که ریاض به طور ناخواسته وارد توافق پیمان صلح اسرائیل و مصر در سال 1979 می شود، پیمانی که سعودی ها دهها سال است آن را تحریم کرده اند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو  به حمایت عربستان از گروه تروریستی داعش  و تامین بانک اطلاعی این  گروه تروریستی توسط صهیونیستها اشاره کرد و گفت: به طور کلی شیوخ آل سعود در طول سالهای گذشته به این گروه تروریستی کمک مالی کرده اند. داعش در وجهه اول از قاچاق نفت، باج گیری از تاجران محلی و همچنین غنایم جنگی  منابع مالی خود را تامین می کند  اما  کمک های ویژه و حمایت لوجستیکی هنوز از طریق  برخی کشورهای عربی برای آنها محیا می شود. با وجود اینکه عربستان به صورت ظاهری مخالفت خود را با داعش اعلام کرده است ولی ریاض از پیشروی های این گروه تروریستی علیه دولت شیعه عراق و دولت بشار اسد خوشحال است.

روزنامه نگار کانادایی ادامه داد : اساسا  اتحاد طبیعی میان اسرائیل و خاندان سعودی وجود دارد و  هر دوی آنها با وجود دلایل متفاوت خواهان تداوم سیستم ظالم سعودی هستند و البته هردوی آنها خواهان نابودی جمهوری اسلامی.

وی همچنین به  عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل و ادعای اردوغان در حمایت از مسئله فلسطین اشاره کرد و گفت: ترکیه تحت ریاست جمهوری اردوغان در طول دهه گذشته پل های بسیاری را پشت سر خود خراب کرد و اکنون متحدان کمی دارد. تصمیمات اردوغان در مخالفت با  دولت سوریه چیز جز مشکل برای او ایجاد نکرد.

والبرگ گفت: در همین حال اسرائیل چند متحد جدید از جمله السیسی در مصر و ملک سلمان در عربستان را در مقابل خود می بیند. اگر ما ترکیه ضعیف و منزوی شده را نیز به این لیست متحدان اسرائیل اضافه کنیم، ائتلاف چهارجانبه ای در خاورمیانه ایجاد شده که اتحاد نامبارکی میان آنها است.

وی تاکید کرد : فجایع آمریکا در افغانستان و عراق و همچنین اشتباهات بسیار ترکیه، باعث شده است تا ایران تنها  قدرت با اعتباری باشد که از حقوق مسلمانان دفاع می کند. حمایت روسیه از موضع ایران در سوریه به این معنی است که اردوغان یک انتخاب سرنوشت ساز دارد. در صورت آزاد شدن سوریه، برنامه های اسرائیلی-مصری-سعودی نقش بر آب خواهد شد.


تمام/ ا.ت/28